Strona głównaChorobyWitamina D - rekomendacje Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy

Witamina D - rekomendacje Międzynarodowej Fundacji Osteoporozy

Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (International Osteoporosis Foundation, IOF) wydała nowe oświadczenie zawierające zalecenia spożywania witaminy D dla osób starszych. Witamina D jest ważna dla rozwoju kości i mięśni oraz zachowania ich funkcji. Z tego powodu niezwykle istotnym elementem dla utrzymania wytrzymałości kości i zapobieganie upadkom, jak również złamaniom osteoporotycznym.
Celem oświadczenia opublikowanego w czasopiśmie Osteoporosis International było zastosowanie i analiza wszystkich dostępnych dowodów potwierdzających zalecenia dotyczące optymalnego poziomu witaminy D w organizmie.

Najlepszym wskaźnikiem ilości witaminy D jest serum 25OHD, a także ocena skutecznej ekspozycji na słońce. Spadek stężenia w serum 25OHD jest związany z procesem starzenia się, ale wiek nie ma wpływu na suplementację witaminą D3.

Zapobieganie niedoborom witaminy D ma istotne znaczenie dla zmniejszenia prawdopodobieństwa upadków i złamań osteoporotycznych. Ponadto, niedostateczna ilość witaminy D jest związana ze zmniejszeniem siły mięśniowej u starszych mężczyzn i kobiet. Suplementacja poprawia wytrzymałość kończyn i redukuje ryzyko upadku.

Główne zalecenia:

• prognozowany średni poziom witaminy D dla osób starszych w serum 25OHD powinien być na poziomie 75 nmol / l, to jest od 20 do 25 μg / dobę (800 do 1000 IU / na dzień).

• spożycie powinno być zwiększone do 50 μg (2000IU) dziennie w przypadku osób otyłych, chorych na osteoporozę, rzadko mających okazję do ekspozycji na słońce oraz pacjentów z zaburzeniami wchłaniania.

• dla osób z grupy wysokiego ryzyka zaleca się mierzenie poziomu serum 25OHD i leczenie w przypadku jego niedostatków.

- Badania wykazują, że niedobór witaminy D jest powszechny. Tymczasem prowadzi do wzrostu zagrożenia możliwości upadków i złamań, których można byłoby uniknąć dzięki suplementacji witaminą D - mówi profesor Bess Dawson-Hughes z Tufts University w USA.

calcenato.senior.pl

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:15:44, 09-01-2011 Janko48

    Jest to prawda ,że przy osteoporozie występuje niedobór wit D ,tylko czy zwiększając ilość wit D w organiźmie pomoże to nam ?
    OTO CO NA TO NAUKOWCY.
    ///Wapń Clin. I 2006, 16 (1) :92-5.
    [Odpowiednie spożycie wapnia i funkcji osteoblastów].
    [Artykuł w języku japońskim]

    H Morii .

    Osaka City University Medical School.
    Streszczenie
    TR Klompmaker zaproponowała odpowiednie spożycie wapnia powinno być ustalane na podstawie funkcji osteoblastów. Nadmiar wapnia może przyspieszać funkcji osteoblastów poprzez promowanie replikacji osteoblastów, co powoduje wzrost wskaźnika apoptozy osteoblastów i zwiększenie częstości złamań. Inną kwestią jest to, że wyższe spożycie wapnia nie musi spowodować zmniejszenie częstości złamań z porównania częstości występowania złamań i wapnia w różnych krajach. Nie mamy jeszcze dość danych, na poparcie odpowiednie spożycie wapnia i dlatego muszą mieć określony kryteriów oceny odpowiedniej dawki wapnia.///
    Witamina w nadmiarze też szkodzi .
    ... zobacz więcej
  • 14:18:37, 04-10-2011 ~gość: 84.40.247.xxx

    http://www.witaminad.info/ tu znajdziecie rzetelne informacje o witaminie D. Rzeczywiście w przypadku osteoporozy branie witaminy D jest konieczne i bardzo pomocne więc warto

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Użytkownicy Senior.pl pytają

  • kometa2:

    Osteoporoza u 70-latki - co robić?

    internet i książki obfitują w opisy osteoporozy i zapobieganie jej. A co ma robić 70-letnia kobieta już chora na osteoporozę? Chcę podkreślić, że od lat odźywiam się zdrowo (podstawa to biały ser, jarzyny i owoce) i jakoś zdrowa dieta chorobie nie zapobiegła. Matylda Pokaż pełną treść pytania ›

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy
Blog